Használd ezen oldalak valamelyikét, ha bizonyos szolgáltatások árait szeretnéd összehasonlítani. A szerződéskötés is néhány gombnyomásra van:
Ha regisztrálsz ezen oldalakra, akkor a fiókodba elmentik/elmentheted az ajánlataidat, így később egyszerűbb lesz ajánlatokat begyűjtened.
Egyszerűbb, mint gondolnád és egy csomó pénzt lehet rajta nyerni vagy spórolni: 3 hónapja váltottam bankot mindezt Magyarországról a számítógépem mellől, kaptam £140-ot és havonta kapok vissza tisztán kb. £6-ot a direct debiten végzett befizetéseim után. Nézd meg, hogy melyik bankszámla lenne számodra ideális az összehasonlító oldalak valamelyikén és használd a current account switch szolgáltatását a zökkenőmentes váltásért (a mentett számlákat, a direct debiteket és az állandó megbízásokat is átviszik, ha kéred), de ellenőrizd, hogy a jelenlegi és a választott bank is rajta van-e a listájukon (gyors átfutás alapján a legtöbb UK bank rajta van)
Alapvetően az említett összehasonlító oldalak használatát javaslom, illetve még az energiakrízis előtt regisztráltam egy olyan szolgáltatásra, ami beavatkozás nélkül keresi helyettem mindig a legolcsóbb energiaszolgáltatót: LookAfterMyBills (jelenleg szünetel a szolgáltatásuk és spórolási tippekkel látják el a hírlevélre regisztrálókat)
Gondolom keveseknek mondok újat, de ez a szolgáltatás kvázi rablás kategóriába sorolódik az én meglátásom szerint Angliában: egyéni fiók £10, családi csomag £15 havonta. Mondanom sem kell, hogy angol egyéni csomaggal kezdtem, de aztán a legjobb barátom felajánlotta, hogy társuljak be a családi csomagjukba, amit a feleségével indítottak havi €8-ért. Így tettem és minden találkozásunkkor meghívom egy kávéra, mert ezt javasolta költséghozzájárulásként.
Magyarországon 2500 Ft a családi csomag és annyi a csel, hogy a regisztrációkor megadott címet kell ugyanolyan formában és formátumban megadni (pl. 1234 Budapest, Gipsz J. u. 12. nem ugyanaz mint a 1234 Budapest, Gipsz Jakab utca 12.,).
Angliában meglehetősen drágák a TV előfizetések, különösen ha sportcsatornákat is szeretnél, így mindig figyelj oda, hogy melyik csomagot választod. Én személy szerint csak internetre fizetek elő, és a következő a tapasztalataim az egyes szolgáltatókkal:
SKY (16Mbit): nehézkes ügyfélszolgálat (India), akadozó net, igaz valószínűleg nagyobb csomagot kellett volna rendelnem... :P
TalkTalk (76Mbit): nehézkes ügyfélszolgálat (India), gyenge szolgáltatás (kb. 40Mbit átlagosan), egyszer volt egy 3 hetes szolgáltatáskiesés, igaz utána nagyon nyomott árakon kaptam a netet
PlusNet (76Mbit): megbízható szolgáltatás, UK ügyfélszolgálat
BT (150Mbit): megbízható szolgáltatás, UK ügyfélszolgálat
Érdemes megnézni mindegyik összehasonlító oldalt, mert nem mindegyik szolgáltató ajánlatát listázzák.
Másik tapasztalat, hogy költözés előtt mindenképp telefonon beszélj a szolgáltatóval, mert nekem például az online bejelentést követően újraindult a hűségidőm.
A biztosításaid fordulónapja előtti 1 hónapban büntetés nélkül lemondhatod azokat és újraszerződhetsz egy másik biztosítóval. Érdemes tehát:
megvárni az aktuális biztosítód ajánlatát (2022-es autóbiztosításomat a meglevő biztosítómmal kötöttem újra, mert nagy biztosítóról van szó és csak egy hajszállal voltak drágábbak, mint a legolcsóbb)
megnézni a többi biztosító ajánlatait összehasonlító oldalak segítségével
Angliában 4 nagy mobilszolgáltató rendelkezik saját hálózattal (elöl vastaggal), a kisebb szolgáltatók a nagyok által kiépített/üzemeltetett hálózatokat használják (zárójelben):
EE (ASDA Mobile, BT Mobile, HMD Mobile, Plusnet, Virgin Mobile (költözőben Vodafone-hoz))
O2 (Giffgaff, Lycamobile, Tesco Mobile, Sky Mobile)
Three (iD Mobile, SMARTY)
Vodafone (ASDA Mobile, Lebara, Talk Mobile, (Virgin Mobile érkezőben), VOXI)
Anno én GiffGaff-el kezdtem a rugalmassága miatt: akár havonta változtathatod a használni kívánt adatmennyiséget vagy akár fizethetsz használat után (pay as you go), de gondjaim akadtak a lefedettséggel (A szolgáltatók lefedettségét ezen a linken tudod megnézni), illetve szerettem volna esim-et használni és ez 2019-ben még csak az EE-nél volt lehetséges, ma ez már mind a 4 nagynál elérhető, igaz valamiért a Three-nél fel van függesztve.
Érdemes meghallgatni az ajánlataikat, mert például mostani szerződésem £6-ért korlátlan beszélgetés és SMS UK-n belül és 10GB adatot tartalmaz.
Netflix (4 screens, £13.99 havonta) - négyen használunk 1 előfizetést. Létrehoztam 4 fiókot az előfizetésemen belül (3 fiók UK-ból, 1 fiók Dubai-ból), így mindenki a maga szájíze szerint tudja használni a szolgáltatást. Fogjatok össze, fizessetek elő közösen és spóroljatok ezen.
Prime Video (az Amazon Prime szolgáltatás része) - az évi £80-ért az Amazon az ingyenes kiszállitások mellett videószolgáltatást is nyújt, valamint feltöltheted a képeidet egy dedikált kis felhőbe (utóbbit csak elkezdtem használni, de abbamaradt).
VPN (ExpressVPN, $99.95 évente, 5 eszközre) - Dubai-ból és UK-ból párhuzamosan használt szolgáltatás, onnan videóhívásokra, innen Forma1, válogatott meccsek nézésére, de például crypto-kereskedés titkosítására is tökéletes. Ha ezen a linken regisztrálsz, akkor mindketten 30 napot kapunk ajandékba az előfizetésünkhöz.
TV license (£160 évente) - az első 2 évben túl rendes adófizető voltam, mert annak ellenére is fizettem TV license-t, hogy nem volt TV előfizetésem és élő műsorokat is csak a magyar adókon néztem. Aztán jött a felismerés, hogy nem muszáj fizetni egy szolgáltatásért, amit nem használsz. Erre van lehetôség a TV licensing oldalán, ezt a kijelentésedet 2 évente kell megújítanod, illetve amikor költözöl. Azt tartsd észben, hogy az élô adás online közvetítésben komoly másodperceket (akár 40-50) is késhet, szóval foci EB-t vagy VB-t nézni ezen kifejezetten idegesítô lehet: a szomszédban már üvöltenek, nálad meg még semmi...
Hasznos tippeket, funkciókat itt találsz: MoneySavingExpert
Spórolási tanácsokhoz feliratkozhatsz egy körlevélre: LookAfterMyBills